3
این عبارت کوتاه شده کلمه ی لاتین : 3 Generation  به معنای نسل سوم تلفن های همراه می باشد که از سال 2001 میلادی در دسترس کاربران قرار گرفته است.مهمترین ویژگی نسل سوم نسبت به نسل دوم و اول تلفن های همراه فراهم آوردن امکان مکالمه تصویری و استفاده از اینترنت پر سرعت روی تلفن های همراه است.با این تکنولوژی در کشور ما می توان تا سرعت 1 مگابیت بر ثانیه از اینترنت استفاده کرد. 
4
این کلمه کوتاه شده ی عبارت 4 Generationبوده و بیانگر نسل چهارم تلفن های همراه می باشد که از سال 2005 در دسترس کاربران قرار گرفته است.نسل چهارم تمام ویژگی های نسل سوم را داشته و با استفاده از آن می تواند با سرعت یکصد مگابیت بر ثانیه از اینترنت استفاده کرد. 
عبارت CC  هنگام ارسال ایمیل 
حتما هنگام ارسال ایمیل با عبارت CCمواجه شده اید.این عبارت کوتاه شده ی کلمه ی Carbon Copyمی باشد و برای ارسال یک ایمیل به چند نفر به جز گیرنده اصلی است که نام آن در بخش "To" نوشته می شود.کاربران می توانند از این قسمت برای ارسال ایمیل به چند نفر استفاده کنند 
عبارت BCCهنگام ارسال ایمیل 
یکی دیگر از عبارت هایی که هنگام ارسال ایمیل مشاهده می شود BCCاست.این عبارت کوتاه شده ی کلمه ی Blind Carbon Copyمی باشد.تنها تفاوت آن با CCاین است که هنگام ارسال با CCتمام آدرس هایی که ایمیل به آن ها ارسال شده برای گیرندگان نمایش داده می شود،اما اگر از BCCبرای ارسال ایمیل به چند نفر استفاده شود آدرس رایانه هایی که ایمیل برای آن ها فرستاده شده به هیچکدام نمایش داده نمی شود.
Cookieیا کوکی 
یکی  از اصطلاحات پر کاربرد رایانه ای هنگام کار با اینترنت کوکی یا Cookieمی باشد.کوکی در واقع حجم کوچکی از اطلاعات است که توسط وب سایت ها برای مرورگر فرستاده می شود و در مرورگر اینترتی ذخیره می شود.این اطلاعات حاوی مشخصات کاربر است.با استفاده از کوکی ها می توان برای یکبار وارد یک حساب کاربری شد و با استفاده از قابلیت Rememberدر دفعات بعدی بدون وارد کردن شناسه کاربری و رمز عبور حساب کاربری را در مرورگر حذف کرده و از آن استفاده نمود.
 

 
راهنمای انتخاب لپ تاپ بر اساس کاربرد 
 
در هنگام خريد يك لپ‌تاپ، شما مي‌توانيد مشخصات مدل‌هاي مورد نظر خود را از جنبه‌هاي گوناگوني مورد بررسي و مقايسه قرار دهيد. در عين حال، نحوه ارزيابي شما تعيين مي‌كند كه چه پارامترهايي بايد به‌عنوان ملزومات كليدي در نظر گرفته شوند. ما در اين مقاله به نكاتي در زمينه انتخاب و خريد لپ‌‌تاپ‌ها اشاره كرده و توضيح خواهيم داد كه چه ويژگي‌ها و تجهيزاتي براي چه‌نوع اهداف كاربردي ضروري خواهند بود.

توجه داشته باشيد كه اين مقاله يك راهنماي كلي و خلاصه براي انتخاب لپ‌تاپ به شمار مي‌آيد و براي آشنايي و تصميم‌گيري بهتر در مورد خريد يك لپ‌تاپ بايد بخش‌هاي مختلف اين ويژه‌نامه را مطالعه كنيد، زيرا حتي اگر دو كاربر به دنبال لپ‌تاپي براي يك كاربرد مشابه باشند، الزاما به سخت‌افزارهاي يكساني نياز نخواهند داشت يا مدل مشابهي را انتخاب نخواهند كرد.
لپ‌تاپي براي كاربردهاي اينترنتي و دفتري

مدل‌هايي كه در اين گروه قرار مي‌گيرند، بيشتر براي كارهاي دفتري و يا فعاليت‌هاي اينترنتي در نظر گرفته شده‌آند. عملكرد پردازنده و ساختار گرافيكي براي اين نوع لپ‌تاپ‌ها از اهميت چنداني برخوردار نيست. از سوي ديگر، راحتي كار با صفحه‌كليد و عمر باتري در اين مدل‌ها اهميت بيشتري پيدا مي‌كند. اجازه بدهيد هر يك از مولفه‌هاي كليدي را در اين گروه از محصولات بررسي كنيم:
 •  پردازنده:
به‌طور معمول حتي ضعيف‌ترين پردازنده‌هاي موبايل نيز براي اين نوع كاربردها كافي هستند. با اين‌حال پردازنده‌هاي ارايه شده توسط VIA و Transmeta كندتر از محصولات معادل AMD يا اينتل خواهند بود. در اين گروه از ابزارها هنگام راه‌اندازي لپ‌تاپ خود يا اجراي يك برنامه به كمي شكيبايي نياز خواهيد داشت. اگر بيش از يك برنامه را به‌طور همزمان اجرا مي‌كنيد، پردازنده‌هاي دو هسته‌اي عملكرد سريع‌تري را در اختيار شما خواهند گذاشت. پردازنده‌هاي دو هسته‌اي كه با فركانس كلاك پايين‌تري كار مي‌كنند (مانند پردازنده‌هاي دو هسته‌اي پنتيوم يا آتلون) براي اين گروه توصيه مي‌شوند. پردازنده‌هاي كم‌سرعت ويژه نت‌بوك‌ها مانند پردازنده Atom اينتل نيز مي‌توانند براي كاربراني كه نيازهاي كمتري دارند مناسب باشند، با اين‌حال زمان‌هاي انتظار روي اين نوع مدل‌ها مي‌توانند آزاردهنده باشند.
 •  ساختار گرافيكي:
موتورهاي گرافيكي مجتمع با حافظه اشتراكي كاملا براي اين نوع كاربردها مناسب خواهند بود. از سوي ديگر، انواع مدرن‌تر محصولات گرافيكي مجتمع مانند Intel GMA 4500M يا ATI Radeon HD 3200 در مدل‌هايي كه از حافظه دو كاناله استفاده مي‌كنند باعث افت سرعت نخواهند شد. با اين‌حال، حتي ضعيف‌ترين كارت‌هاي گرافيكي نيز براي گردش در وب كافي خواهند بود.
 •  حافظه:
اين گروه از لپ‌تاپ‌ها بايد حداقل به يك گيگابايت حافظه مجهز شده باشند. به‌خصوص سيستم‌عامل‌هاي جديدتر مانند ويندوز ويستا يا ويندوز 7 با دو گيگابايت حافظه عملكرد بسيار سريع‌تري را به نمايش مي‌گذارند. در عين حال، استفاده از ساختار حافظه دو كاناله (كه در آن دو تراشه حافظه يكسان به‌طور همزمان مورد استفاده قرار مي‌گيرند) براي موتورهاي گرافيكي مجتمع مزيت زيادي را به همراه خواهد داشت.
 •  نمايشگر:
هر چه نمايشگر مورد استفاده در اين مدل‌ها بزرگ‌تر باشد، بهتر است. توجه داشته باشيد كه تفكيك‌پذيري بيش از حد بالا باعث مي‌شود كه خواندن صفحه نمايش در زمان طولاني براي بسياري از كاربران دشوار باشد. در اين‌جا، يك تفكيك‌پذيري 85 تا 100 نقطه در اينچ (تفكيك‌پذيري 800×1280 پيكسل براي يك نمايشگر 15,4 اينچي) مي‌تواند انتخاب كاملا مناسبي باشد. نسبت تصويري نمايشگر (4:3 استاندارد يا 16:9 عريض) در اين مدل‌ها اهميتي ندارد. اگر مي‌خواهيد از لپ‌تاپ خود به دفعات زياد، براي مدت طولاني و در محيط‌هاي باز استفاده كنيد، مطمئن شويد كه مدلي با يك نمايشگر مات و غيرانعكاسي را انتخاب مي‌كنيد.
 •  ويژگي‌هاي جانبي:
شبكه‌سازي بي‌سيم، يك ويژگي بسيار مفيد براي اين نوع لپ‌تاپ‌ها به شمار مي‌آيد و نبايد آن را فراموش كنيد. به‌عنوان يك استاندارد به‌دنبال شبكه‌سازي Wireless N باشيد، اما پشتيباني از 802.11g نيز براي اين گروه كاملا كافي خواهد بود. از سوي ديگر، مدل‌هاي اين گروه بايد حداقل به دو درگاه USB مجهز باشند.
 
لپ‌تاپي براي بازي و فعاليت‌هاي چندرسانه‌اي

اين كامپيوترهاي قابل حمل در اصل براي اجراي بازي‌ها يا برنامه‌هاي سنگين چندرسانه‌اي مورد استفاده قرار مي‌گيرند. قدرت پردازنده و عملكرد گرافيكي در اين گروه تقريبا به يك اندازه اهميت دارند. در عين حال، صفحه نمايش نيز بايد به اندازه كافي سريع و بزرگ باشد. مشخصات هر يك از مولفه‌هاي كليدي در اين گروه عبارتند از:
 •  پردازنده:
براي اجراي بازي‌ها بايد به دنبال پردازنده‌اي با حداقل دو هسته و فركانس كلاك 2 گيگاهرتز باشيد. هر چه پردازنده مدل مورد نظر شما سريع‌تر باشد، بهتر است. پردازنده‌هاي سريع اينتل (مدل‌هاي Core 2 Duo و Core i7) به‌طور اخص مي‌توانند براي اين گروه توصيه شوند.
 •  ساختار گرافيكي:
ساختار گرافيكي براي لپ‌تاپ‌هاي مخصوص بازي از اهميت بيشتري نسبت به لپ‌تاپ‌هاي جايگزين دسكتاپ يا مدل‌هاي چندرسانه‌اي برخوردار است. براي اين منظور بهتر است قدرتمندترين كارت گرافيكي ممكن (برحسب مدل‌هاي موجود در بازار و بودجه خودتان) را انتخاب كنيد. در عين حال، مطمئن شويد كه ساختار گرافيكي لپ‌تاپ مورد نظر به حافظه اختصاصي كافي نيز مجهز شده است. انتخاب يك گزينه نامناسب در اين مورد مي‌تواند با محدوديت‌هاي چشمگيري در تنظيمات بازي‌ها همراه باشد.

 
 •  حافظه:
بازي‌هاي مدرن حداقل به دو گيگابايت حافظه نياز دارند، اما براي آن‌كه يك لپ‌تاپ مخصوص بازي سطح بالا را در اختيار داشته باشيد، بهتر است چهار گيگابايت حافظه با پيكربندي دو كاناله را انتخاب كنيد. اگر مي‌خواهيد از برنامه‌هاي چندرسانه‌اي و حرفه‌اي استفاده كنيد، چهار گيگابايت حافظه يك حداقل قطعي به شمار مي‌آيد.

 
 •  نمايشگر:
در اين‌جا نيز هر چه نمايشگر لپ‌تاپ مورد نظر بزرگ‌تر باشد، بهتر است. قواعد كلي انتخاب تفكيك‌پذيري نمايشگرها در اين گروه نيز صادق خواهند بود. از سوي ديگر، با وجود آن‌كه بسياري از لپ‌تاپ‌هاي مخصوص بازي از نمايشگرهايي با نسبت تصويري 16:10 استفاده مي‌كنند، بعضي از بازي‌ها قادر به پشتيباني از صفحه عريض نيستند كه باعث مي‌شود تصوير بازي روي نمايشگر كشيده شده يا نوارهاي سياه‌رنگي در طرفين آن ظاهر شوند. اكثر مدل‌هاي اين گروه به نمايشگرهايي با پوشش براق (و انعكاسي) مجهز شده‌اند، زيرا نمايشگرهاي مذكور كنتراست و روشنايي بالاتري را فراهم مي‌كنند. بدون ترديد اين پوشش انعكاسي در استفاده‌هاي طولاني براي چشم آزاردهنده خواهد بود.

 
 •  ويژگي‌هاي جانبي:
قابليت‌هاي شبكه‌سازي بي‌سيم سريع در اين مدل‌ها از اهميت زيادي برخوردار است. اين قابليت به‌خصوص در هنگام اجراي گروهي بازي‌ها امكان برقراري ارتباط سريع مابين كامپيوترها را فراهم مي‌كند. از سوي ديگر، كليد‌هاي مكان‌نما نيز بايد به اندازه كافي بزرگ باشند. بلندگوهاي مناسب و كيفيت بالاي خروجي صدا براي بسياري از علاقه‌مندان بازي‌ها داراي اهميت بالايي هستند زيرا اتمسفر بازي را تقويت مي‌كنند. وجود يك درايو SSD در مدل‌هاي اين گروه مي‌تواند زمان‌هاي بارگذاري يا اجراي برنامه‌ها را به‌طور چشمگيري بهبود بخشد. در عين حال، استفاده از SSD با توجه به قيمت بالاي آن تنها زماني توصيه مي‌شود كه تصميم داريد از برنامه‌هاي حرفه‌اي و سنگين استفاده كنيد.

مدل‌هاي كوچك، سبك و قابل حمل

در اين گروه از ابزارها كه نوت‌بوك‌ها، مدل‌هاي subNotebook و نت‌بوك‌ها را در بر مي‌گيرند، قابليت حمل به‌عنوان مهم‌ترين عامل تعيين كننده شناخته مي‌شود. در اين‌جا شما بايد به اندازه كوچك، وزن پايين و عمر طولاني باتري توجه داشته باشد. قدرت پردازنده و ساختار گرافيكي معمولا در مدل‌هاي اين گروه پايين است زيرا صرفه‌جويي در مصرف برق از اهميت بيشتري برخوردار خواهد بود. مشخصات مولفه‌هاي كليدي اين گروه عبارتند از:
 •  پردازنده:
اين گروه از مدل‌هاي كم‌مصرف‌تر پردازنده‌ها استفاده مي‌كنند. براي مثال، پردازنده‌هاي سري LV م(Low Voltage) و ULVم (Ultra-Low Voltage) شركت اينتل كه سرعت كلاك پايين‌تري دارند اما انرژي كمتري را مصرف مي‌كنند از محبوب‌ترين تراشه‌ها براي اين گروه به شمار مي‌آيند. به‌علاوه‌، پردازنده Atom اينتل كه در نت‌بوك‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرد نيز نقش مهمي را در اين گروه بر عهده دارد. اين پردازنده چندان سريع نيست، اما مصرف برق بسيار اندكي دارد. اگر به سطح عملكرد بالاتري (مثلا براي كارهاي روزمره) نياز داريد، يك پردازنده دو هسته‌اي ULV مي‌تواند انتخاب مناسب‌تري براي شما باشد.
 •  ساختار گرافيكي:
از آنجايي كه مدل‌هاي اين گروه به دنبال طولاني‌ترين عمر باتري ممكن هستند، موتورهاي گرافيكي مجتمع در آن‌ها به يك گزينه استاندارد تبديل شده‌اند. محصولات اينتل به‌طور اخص در اين بازار به‌خاطر مصرف برق پايين و در عين حال عملكرد قابل قبول خود از محبوبيت بالايي برخوردارند. به‌طور كلي مي‌توان ION يا 9400M از شركت Nvidia را براي كاربراني با نيازهاي بيشتر و GMA 4500M/500 را براي كاربردهاي صرفا دفتري توصيه كرد.
 •  حافظه:
بر حسب نيازها و كاربردهاي خود مي‌توانيد به دنبال يك گيگابايت حافظه يا بيشتر باشيد. توجه داشته باشيد كه موتورهاي گرافيكي مجتمع با حافظه اشتراكي معمولا 128 مگابايت از حافظه سيستم شما را مصرف مي‌كنند. در صورت امكان، پيكربندي دو كاناله حافظه مي‌تواند مزيت عملكردي را براي ساختار گرافيكي به همراه داشته باشد.
 •  نمايشگر:
هر چه نمايشگر اين مدل‌ها كوچك‌تر باشد، برق كمتري را مصرف مي‌كند و خود ابزار نيز فشرده‌تر خواهد بود. به تفكيك‌پذيري نمايشگر ابزار مورد نظر خود توجه داشته باشيد زيرا در غير اين‌صورت آيكن‌ها و متون به‌طور غيرقابل تحملي كوچك خواهند بود و خواندن آن‌ها در مدت طولاني به يك مشكل واقعي تبديل خواهد شد. نمايشگرهاي انعكاسي در اين گروه با يك مشكل جدي مواجه هستند زيرا احتمال زيادي وجود دارد كه بخواهيد به دفعات از ابزار خود در محيط‌هاي باز استفاده كنيد. در عين حال، روشنايي صفحه نمايش اين ابزارها بايد حداقل به 150cd/m2 برسد تا زير نور مستقيم خورشيد نيز قابل خواندن باشند. نمايشگرهاي انعكاسي به روشنايي بسيار بيشتري براي دستيابي به همين وضعيت نياز خواهند داشت كه باعث مي‌شود مصرف برق بالاتري داشته باشند.
 •  ويژگي‌هاي جانبي:
قابليت‌هاي شبكه‌سازي بي‌سيم براي اعضاي اين گروه از اهميت بالايي برخوردارند، زيرا به شما امكان مي‌دهد كه به ‌آساني از ابزار خود در مكان‌هاي عمومي مانند فرودگاه‌ها استفاده كنيد. وجود يك باتري ثانويه نيز مي‌تواند براي استفاده از ابزار در هنگام مسافرت بسيار مفيد باشد. از سوي ديگر، وجود يك درايو DVD توكار مي‌تواند نوت‌بوك كوچك شما را به يك ابزار سرگرمي قابل حمل تبديل كند. پشتيباني از اتصال بلوتوث يا مادون قرمز نيز براي برقراري ارتباط با تلفن‌هاي موبايل مفيد خواهد بود. استفاده از يك درايو SSD در مدل‌هاي اين گروه مي‌تواند به‌طور چشمگيري عملكرد و عمر باتري آن‌ها را افزايش دهد. حالا كه به‌طور كلي با دسته‌بندي‌هاي كامپيوترهاي قابل‌حمل آشنا شديد، با مطالعه ادامه اين ويژه‌نامه با مشخصات و فناوري‌هاي مولفه‌هاي كليدي مورد استفاده در آن‌ها بيشتر آشنا خواهيد شد.
 
 
 
 
تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1392-12-7 9:25        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ